خانه / آنچه در آرایشی20 می خوانید / مقالات / آشنایی با انواع رایحه های عطر و ادکلن قسمت دوم
آشنایی با رایحه های عطر و ادکلن قسمت دوم در آرایشی بیست

آشنایی با انواع رایحه های عطر و ادکلن قسمت دوم

قسمت اول آشنایی با رایحه های عطر و ادکلن 

۴- رایحه‌های گل‌ها

رایحه‌های گل‌ها

رایحه گل‌ها یکی از گزینه‌هایی است که در زمان خرید ادکلن به مشام هر کسی خوش می‌آید. این رایحه‌ها بزرگ‌ترین گروه رایحه‌ها را تشکیل می‌دهند و ترکیبات آن‌ها از عطر گل‌های تازه چیده‌شده تشکیل می‌شوند. عطرسازان در انتخاب رایحه‌های این گروه وسواس زیادی داشته‌اند.

 • گُلی آلدهیدی

گُلی آلدهیدیاین رایحه در سال ۱۹۲۱ توسط ارنست بیو، عطرساز شهیر روس، با ادکلن معروف شنل نامبر ۵ معرفی شد. در این گروه شاهد میزان زیادی رایحه آلدهید هستیم که بیشتر مورد توجه بانوان قرار می‌گیرد. به همین دلیل تاکنون ۳۱۲ ادکلن برای خانم‌ها، ۱ ادکلن برای آقایان و ۵۷ عطر و ادکلن مشترک برای آقایان و خانم‌ها با این رایحه از برندهای معروف در وب‌سایت فرگرنتیکا ثبت شده است.

 • گلی دریایی

گلی دریاییرایحه‌های گلی دریایی شامل ترکیبی از رایحه‌های خوش آبِ دریا و گیاهان دریایی است که در زمان خرید عطر و ادکلن بیشتر مورد توجه بانوان قرار می‌گیرند.

در وب‌سایت فرگرنتیکا، ۴۳۸ عطر و ادکلن برای خانم‌ها، ۸ عطر و ادکلن برای آقایان و ۹۰ ادکلن مشترک برای آقایان و خانم‌ها از این رایحه‌ها وجود دارد.

 • گلی میوه‌ای

گلی میوه‌ایاین رایحه‌ها در دهه ۹۰ میلادی مخاطبین زیادی پیدا کرد که محبوبیت آن‌ها تا به امروز ادامه دارد. ادکلن‌هایی که این رایحه‌ها در آن‌ها استفاده شده است بویی ملایم و شیرین دارند و به‌ مقدار کمی رایحه خوش میوه‌ها را می‌توان در آن‌ها تشخیص داد.

تا کنون ۵۲۶۲ عطر برای خانم‌ها، ۲۹ ادکلن مخصوص آقایان و ۵۶۱ ادکلن مشترک برای آقایان و خانم‌ها در سایت فرگرنتیکا ثبت شده است.

 • گلی میوه‌ای خوراکی

گلی میوه‌ای و خوراکیاین طیف از رایحه‌ها دائم در حال گسترش بوده و به همین دلیل از گروه رایحه‌های «گلی میوه‌ای» جدا شده و در یک گروه مستقل قرار گرفته‌اند. در رایحه‌های گلی میوه‌ای خوراکی ترکیبی از رایحه میوه‌ها با وانیل و شکلات و شیرینی‌ها به مشام می‌رسند.

در بانک اطلاعات وب‌سایت فرگنتیکا با این رایحه، ۱۲۱۵ ادکلن برای بانوان، ۵ ادکلن برای آقایان و ۲۳۹ ادکلن مشترک برای خانم‌ها و آقایان به چشم می‌خورد.

 • گلی گیاهی

گلی گیاهیبوی خوش تازگی و برگ‌های سبز در این گروه از رایحه‌ها به مشام می‌رسند. به همین دلیل اغلب خانم‌ها تمایل زیادی به خرید ادکلن با این رایحه‌ها دارند.

در وب‌سایت فرگرنتیکا ۸۶۸ ادکلن با این گروه از رایحه‌ها برای بانوان، ۱۴ ادکلن برای آقایان و ۳۵۶ ادکلن مشترک برای آقایان و خانم‌ها وجود دارد.

 • گلی چوبی

گلی چوبیدر این گروه بیشتر رایحه‌های چوبی و مشک‌ها به مشام می‌رسند که حضور رایحه گل‌ها باعث شده تا بویی گرم و دلنشین داشته باشند.

این گروه از رایحه‌ها بین خانم‌ها طرفداران زیادی دارند، به طوری که تاکنون ۲۲۲۴ عطر با این رایحه‌ها برای خانم‌ها و ۹۴۹ عطر مشترک برای آقایان و خانم‌ها ساخته شده است، اما تنها ۸۳ عطر با این رایحه برای آقایان وجود دارد.

۵- رایحه‌های چرمی

رایحه‌های چرمیاز آنجایی که چرم به خودی خود رایحه‌ای دلنشین ندارد، عطرهای چرمی با ترکیبی از رایحه‌های گلی و دودی ساخته می‌شوند.

۶- رایحه‌های شرقی

رایحه‌های شرقیدر ادکلن‌هایی که رایحه شرقی دارند، بوی خوش مشک‌های معطر به عنوان رایحه اصلی این ادکلن‌ ها شناخته می‌شوند. همچنین رایحه‌های گرمی مانند وانیل، مشک، رزین‌های معطر، چوب، گل‌ها و ادویه‌های آسیایی را در ادکلن‌هایی با رایحه شرقی شاهد هستیم.

 • شرقی گلی

شرقی گلیدر این گروه، رایحه خوش گل‌هایی مانند گاردنیا، یاس تاهیتی، میخک صدپَر با رایحه ادویه‌جات شرقی ترکیب شده تا عطرهای بسیار خوش‌بوی شرقی گلی را شاهد باشیم.

در سایت فرگرنتیکا ۲۹۸۸ عطر و ادکلن بر پایه رایحه‌ گل‌های شرقی برای بانوان و ۱۱۲۴ ادکلن مشترک هم برای آقایان و خانم‌ها وجود دارد. این در حالی است که فقط ۴۴ ادکلن با این رایحه برای آقایان به ثبت رسیده است.

 • شرقی آرام‌بخش (فوژه)

شرقی آرام‌بخشدر این گروه با رایحه‌های گرم شرقی مانند ادویه‌جات و چوب طرف هستیم که با اسطخودوس، رزماری، کومارین و خز بلوط ترکیب شده‌اند.

هواداران رایحه شرقی فوژه را بیشتر آقایان تشکیل می‌دهند. به طوری که برای خرید عطر و ادکلن آقایان با این رایحه ۴۰۳ انتخاب و ۱۲۹ انتخاب مشترک برای خانم‌ها و آقایان وجود دارد، اما تنها ۲۱ عطر با این رایحه برای خانم‌ها ساخته شده است.

 • شرقی تند

شرقی تنددر گروه رایحه‌های ادویه‌جات شرقی، با بوهایی برگرفته از دارچین، میخک و جوز هندی طرف هستیم که با رایحه‌های دیگری مانند چوب و رزین ترکیب شده‌اند.

تعداد ۲۵۴ عطر و ادکلن برای خانم‌ها، ۳۴۲ عطر برای آقایان و ۵۸۳ عطر مشترک برای خانم‌ها و آقایان با این گروه از رایحه‌ها وجود دارد.

 • شرقی وانیلی

شرقی وانیلیهمان‌گونه که از نام این گروه پیداست با رایحه‌های شیرینی طرف هستیم که ترکیبی از بوی خوش گل‌ها، چوب‌ها، رزین‌ها و ادویه‌جات با کارامل، وانیل، شکلات، بادام و عسل هستند تا رایحه‌های گرم و شیرینی را بسازند.

در وب‌سایت فرگرنتیکا تعداد ۸۷۶ ادکلن برای خانم‌ها، ۳۴ ادکلن برای آقایان و ۵۷۹ ادکلن مشترک برای خانم‌ها و آقایان با رایحه‌های شرقی وانیلی به چشم می‌خورد.

 • شرقی چوبی

شرقی چوبیرایحه‌های گرمی مانند چوب‌ صندل در کنار رایحه‌های ملایم‌تری مانند سدر و خس‌خس در ساخت ادکلن‌هایی بر پایه رایحه‌های شرقی چوبی استفاده می‌شوند.

این رایحه‌ها در زمان خرید ادکلن بین آقایان و خانم‌ها طرفداران زیادی دارد؛ به طوری که تا کنون ۱۲۴۶ عطر برای مردها، ۳۶۴ ادکلن برای خانم‌ها و ۷۳۴ ادکلن مشترک برای آقایان و خانم‌ها با رایحه‌های شرقی چوبی به ثبت رسیده است.

۷- رایحه‌های چوبی

رایحه‌های چوبیعطرسازان از بوی گیرای رایحه‌های چوبی برای رایحه نت‌های میانی کمک می‌گیرند. در این گروه از رایحه‌ها شاهد حضور بوی خوش چوب صندل، سدر و خس‌خس نیز هستیم. گاهی اوقات رزین‌های خوش‌بو و رایحه مرکبات نیز در گروه رایحه‌های چوبی به مشام می‌رسند.

 • چوبی دریایی

چوبی دریاییدر این گروه شاهد حضور عطرها و ادکلن‌هایی هستیم که نت میانی آنها، بوی خوش چوب می‌دهند و رایحه گیاهان دریایی از این عطر‌ها به مشام می‌رسد.

به نسبت سایر عطرها، تعداد زیادی عطر و ادکلن بر پایه رایحه چوبی دریایی درست نشده است و تنها ۱۷ ادکلن برای خانم‌ها، ۱۹۶ ادکلن برای آقایان و ۶۴ ادکلن برای آقایان و خانم‌ها با این رایحه از برندهای معتبر ثبت شده است.

 • چوبی آروماتیک

چوبی آروماتیکاین رایحه‌ها، بویی گیرا و مردانه دارند و عطر پایه آن‌ها از گیاهان دارویی گرفته شده و حالتی آروماتیک و تند دارند.

در زمان خرید عطر و ادکلن رایحه‌های چوبی آروماتیک بیشتر مورد توجه آقایان قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل تاکنون ۱۶۱۴ عطر برای آقایان در وب‌سایت فرگرنتیکا ثبت شده است، اما تنها ۷۵ عطر و ادکلن برای خانم‌ها و ۸۰۴ عطر مشترک برای آقایان و خانم‌ها با این رایحه وجود دارد.

 • چوبی مدیترانه‌ای (شیپر)

چوبی مدیترانه‌ای (شیپر)در این گروه با ادکلن‌هایی طرف هستیم که رایحه آن‌ها ترکیبی از خز بلوط و لادن با رایحه‌های چوبی است که معمولاً بویی متراکم از این ادکلن‌ها به مشام می‌رسد.

رایحه‌های چوبی شیپر برای خرید ادکلن، طرفداران زیادی ندارند و تاکنون تنها ۴۸ ادکلن با این رایحه‌ها برای خانم‌ها، ۱۶۹ ادکلن برای آقایان و ۱۳۲ ادکلن مشترک برای خانم‌ها و آقایان از برندهای معتبر عرضه شده است.

 • چوبی مشک گل‌دار

چوبی مشک گل‌دارنت آغازین عطرهایی که در آنها از گروه رایحه‌های مشک و گلی استفاده شده است، شامل بوهای خوشی مانند بنفشه و گل فریزیا است و برای نت پایه آنها از رایحه‌های مشک کمک گرفته می‌شود.

تعداد ۸۸ ادکلن با رایحه‌های چوبی گل‌ها و مشک برای خانم‌ها، ۳۱۵ ادکلن برای آقایان و ۲۴۷ ادکلن نیز برای خانم‌ها و آقایان در وب‌سایت فرگرنتیکا به ثبت رسیده است.

 • چوبی تند (ادویه‌جات)

چوبی تند بوی ملایم و دلنشین چوب در کنار عطر تند ادویه‌جاتی مانند فلفل، میخک، جوز هندی یا دارچین از این ادکلن‌ها به مشام می‌رسد.

خرید عطر با رایحه چوبی تند به آقایان نیز پیشنهاد می‌شود چراکه تا کنون ۹۲۸ عطر با این رایحه برای آقایان و ۴۹۸ عطر مشترک برای خانم‌ها و آقایان ساخته شده است. این در حالی است که تنها ۷۶ ادکلن بر پایه رایحه چوبی تند برای خانم‌ها به ثبت رسیده است.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم اطلاعات خوبی از ترکیب رایحه‌ها دارید که در زمان خرید عطر و ادکلن مفید واقع می‌شوند، خواهشمندیم در بخش دیدگاه‌ها ما و سایر کاربران را در جریان تجربیات خود قرار دهید

 

قسمت اول آشنایی با رایحه های عطر و ادکلن 

اشتراک گذاری کنید:

درباره‌ی مهندس درویش زاده پشتیبان لاین استور

همچنین ببینید

کرم بدن ابریشم و مروارید بیوآکوا

فواید کرم بدن ابریشم و مروارید بیوآکوا

فواید کرم بدن ابریشم و مروارید بیوآکوا با سلام به همراهان عزیز آرایشی بیست  از مهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *